Asansör, yükleri ya da insanların içerisinde yer alabileceği bir kabini bulunan, yatay ya da dikey şeklinde kılavuz yayların arasında belirli duraklara yük ya da insan taşıyan ve elektrik ile çalışmakta olan araca asansör adı verilmektedir.

Asansör, malların ve insanların dikey taşınması için kullanılan bir araçtır. Asansör, özellikle şehirlerde vazgeçilmez bir araç haline geldi. Kentlerdeki arsa maliyetinin bir sonucu olarak, yüksek binaların inşası, asansörlerin üst katlara ulaşmasını sağlamıştır. İnşaat ve fabrikalarda da asansör var. Asansörler olmadan, birçok yüksek bina ve gökdelen inşa edilemedi ve pek çok sanayi gelişemedi.

19. yüzyılda, bazı madenlerde ve fabrikalarda, asansörler kömür ve gerekli malzemeleri taşımak için kullanılmıştır. İnsanların güvenliğini tehlikeye atmayan ilk asansörler 19. yüzyılın ortalarında yapıldı. Bu döneme kadar şehirlerdeki binalar, insanların merdiven çıkabileceği beş veya altı kata kadar çıkmıştı. Bu güvenli asansörler buhar enerjisi ile çalıştı. Bu asansörlerde, buhar motoru tamburu döndürdü ve asansör kabinini çeken ip, tamburun çubukları gibi, tamburun etrafına sarıldı.

1870-1900 arasında Ağırlıklı olarak kullanılan hidrolik asansörler. Bu sistemde, yapının yarısı üst kattan toprağa aşağıya, yerin diğer yarısı çelik asansörün temelinin altındaki silindirik bir şaft oluşturdu. Asansör kabini ayrıca, bu silindir içinde yukarı ve aşağı hareket eden çok güçlü bir çelik piston üzerine monte edildi. Basınç silindire pompalandığında azaldı. Elektrikli motorlar, 1890’dan sonra elektrikli asansörlerle değiştirildi. Günümüzde kullanılan hemen hemen tüm asansörler elektriklidir.

Eski asansörlerde kullanılan kablo spiral tambur sistemi, buhar motoru yerine bir elektrik motoru kullanılarak döndürülmekte ve bazı asansörler günümüzde kullanılmaktadır. Ancak çoğu elektrikli asansör toplanabilir. Bu asansörlerde, asansör kabini, havai hattın bir ucuna ve diğer ucu, aracın ağırlığını dengeleyen karşı ağırlığa bağlanır. Asılı iplerin her biri, kaldırma milinin üst kısmındaki bir makara veya makara üzerinde ayrı bir oyuğa yerleştirilir.

Bir elektrik motorunda çalışan bu makara, ipleri rotasyon sırasında hareket ettirir. Böylece, karşı ağırlık ters yönde hareket eder ve asansör bir yönde hareket eder. Modern asansörler, kabinin çok hızlı bir şekilde düşmesini engelleyen, üst ya da alt seviyeyi bırakan ve zeminin üst ya da alt seviyesini aşmayan çeşitli güvenlik cihazları ile donatılmıştır. Bu cihazlar çalışmasa bile, asansör asansörün üstüne ulaşamaz. Çünkü kabin en üst kata ulaştığında karşı ağırlık, tamponların kuyunun altındaki tamponlara oturur, böylece halatlar gevşetilir ve kabini çekemez.

Modern Asansörler

Bazı modern asansörler ayrıca pistonlu bir elektrik tipine sahiptir. Tıpkı eski hidrolik asansörler gibi çalışırlar, ancak paslanmayı ve donmayı önlemek için su yerine yağ kullanırlar. Yağ, elektrikli valfe, silindirin içine bir elektrikli pompa ile pompalanır. Bu asansörler alçak binalarda, özellikle güçlü fabrikalarda ve uçak gemileri için kaldırma platformlarında, yıkama ve yağlama istasyonlarında kullanılır.

Elektrikli asansörler yaygınlaştıktan sonra bile, asansör personeli asansörün inişini kontrol etmek ve kabin kapısını uzun süre açmak zorunda kaldı. Yolcular 1890’larda içeri girerek kabindeki düğmelere basarak asansörü kendileri başlatabilirler. Başlangıçta çok küçük kabinlere sahip olan bu küçük asansörler, yalnızca birkaç kişinin girip çıkabileceği konut veya alçak çalışma odalarında kullanılabilir.

Elektronik bilimin gelişmesiyle birlikte, kurulu binalarda kullanılan yüksek hızlı asansörler için otomatik kontrol sistemleri geliştirilmiştir. Bu otomatik elektronik cihazlar, birçok asansöre sahip yapılarda görevleri eşzamanlı olarak dağıtan bir komut tablosu işlevi görür. Bu cihazlar, yolcu trafiğine uygun olarak belirli bir programa göre asansörlerin iniş yönünü düzenler. Yaklaşık 30 yıldır asansörlerin çoğu tamamen otomatik hale getirildi. Bu asansörler, insan kontrollü asansörlerden daha verimli, daha hızlı ve daha güvenilirdir.

Yolcular kabin içerisindeki düğmeleri kullanarak istenen kata ulaşabilirler. Otomatik asansör kabininde, kapının bir veya iki tarafında bulunan panel, yapının her katı için numaralandırılmış bir tuşa sahiptir. Asansörde seyahat eden kişi, çıkmak ya da inmek istediği kat düğmesine basmak için tek şey. Düğmenin içinde bir gösterge yanar ve yolcuları asansör katında bilgilendirir. Düğmeye bastıktan bir süre sonra kapılar otomatik olarak kapanır ve asansör otomatik olarak hareket eder.

Zemine yaklaştığında, otomatik olarak yavaşlar ve zemin kapısıyla aynı seviyeye ulaştığında durur. Asansör yükseldiğinde, diğer yolcuların bulunduğu katlarda durur, binanın koridorlarında asansör kapısının yanındaki paneldeki çıkış düğmelerine basar. Aşağı indiğinde iniş çağrılarına cevap verir. Otomatik kontrol cihazı sırayla cevaplamak için tüm çağrıları hafızasında sakladığından, aynı iniş veya çıkış sırasında çok sayıda yolcu asansörü kullanabilir.

Asansör zemin seviyesine yükseldiğinde kapılar otomatik olarak açılır; tüm yolcu inişleri tamamlandığında da yavaşça kapanıyor. Tüm kapılar kapalıysa ve yolcu iki kanat arasında kalıyorsa, elektronik cihaz bu durumu tespit eder ve kapıların serbest kalmasını sağlar. Ancak bu sadece bir dakikalık duraklamadır. Birisi kapıları zorla açık tutmaya çalışırsa, kapının kanatları yolcuyu ondan hafifçe itip asansörün devam etmesine izin verir.

Otomatik asansörler, yolcular kabin içerisindeki düğmeleri kullanarak istenen kata ulaşabilirler. Otomatik asansör kabininde, kapının bir veya iki tarafında bulunan panel, yapının her katı için numaralandırılmış bir tuşa sahiptir. Asansörde seyahat eden kişi, çıkmak ya da inmek istediği kat düğmesine basmak için tek şey. Düğmenin içinde bir gösterge yanar ve yolcuları asansör katında bilgilendirir. Düğmeye bastıktan bir süre sonra kapılar otomatik olarak kapanır ve asansör otomatik olarak hareket eder.

Asansörün Tepkisi

Zemine yaklaştığında, otomatik olarak yavaşlar ve zemin kapısıyla aynı seviyeye ulaştığında durur. Asansör yükseldiğinde, diğer yolcuların bulunduğu katlarda durur, binanın koridorlarında asansör kapısının yanındaki paneldeki çıkış düğmelerine basar. Aşağı indiğinde iniş çağrılarına cevap verir. Otomatik kontrol cihazı sırayla cevaplamak için tüm çağrıları hafızasında sakladığından, aynı iniş veya çıkış sırasında çok sayıda yolcu asansörü kullanabilir. Asansör zemin seviyesine yükseldiğinde kapılar otomatik olarak açılır; tüm yolcu inişleri tamamlandığında da yavaşça kapanıyor.

Tüm kapılar kapalıysa ve yolcu iki kanat arasında kalıyorsa, elektronik cihaz bu durumu tespit eder ve kapıların serbest kalmasını sağlar. Ancak bu sadece bir dakikalık duraklamadır. Birisi kapıları zorla açık tutmaya çalışırsa, kapının kanatları yolcuyu ondan hafifçe itip asansörün devam etmesine izin verir. Asansör programlama, çok sayıda asansörü olan yüksek binalarda, tüm asansörler bilgisayarlara bağlı otomatik cihazlar tarafından çalıştırılır.

Bu cihazlar asansör yüksekliğini yolcu trafiğine göre ayarlayacak şekilde programlanmıştır. Çok yoğun bir yapıda, sabah ve akşam saatleri arasında genellikle yolcu trafiğine göre altı ayrı program uygulanır. Günün erken saatlerinde insanlar iş bulmak için acele ediyorlar, bu yüzden asansörlerin çoğu bitti. Sabahın erken saatlerinde çıkış ve iniş dengelidir. İnsanlar öğle yemeğine gittiklerinde, öğle yemeğinden dönerken iniş yoğunlaşır. Yine, uzun süre inişler ve çıkışlar dengelidir. İş gününün sonunda çoğu asansör aşağı inmek için programlanmıştır. Son olarak, gece servisi için atanmış bir veya iki asansör haricinde, elektronik sistem tüm asansörleri otomatik olarak durdurur.

Ankara Asansör Firması,
Asansör Bakım Firması,
Asansör Bakımcı Firma
Asansör Montaj Firması,
Asansörcü, Asansör Revizyonu

Türkiye’de bulunan Tarihi Asansör, İzmir’de tarihi bir binadır.

Tarihi asansörü 58 metre kot farkı bulunan, Mithatpasha Caddesi ile Chehit Nihatbey Caddesi arasında iki asansörün bulunduğu asansör kulesidir. 1907 yılında Yahudi bir işadamı olan İbranice Levi (Bayraklıoğlu) tarafından yaptırılan asansör, 155 basamaklı iki bölge arasında hızlı ve kolay ulaşım için yapıldı. Bugün İzmir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır; kentin turizmine katkısı çok büyüktür. Turistlerin uğramadan geçmedikleri bir tarihi yapıdır.

İzmir’deki Karataş bölgesi, tarih boyunca bir kariyer olarak kullanıldığından, sahil şeridi (bugünkü Mithatpasha Caddesi) ve Khalil Rifat Paşa semti birbirinden ayrıldı. İki ilçe arasında, yukarıda belirtilen bölgeye yerleşen Yahudilerin merdivenleri olan Türk Karataş’ın 2. merdiveni, Yerlesh Devidas’ın yukarydaki merdivenleriydi. Merdivenlerin üstündeki Devidas ailesinin evi ve Nesim Levi’nin evi (Bayraklıoğlu) aşağıdaki en büyük evde bulunuyordu. Peder Devas bir keresinde merdivenlerden düştükten ve bacaklarını kırdıktan sonra arkadaşı Nesim Levy, Avrupa kentlerinde gördüğü gibi bir asansör inşa etme fikrini geliştirdi.

Asansör kulesi Marsilya’dan tuğla inşa edilmiştir. İnşaat 1907 yılında tamamlanmıştır. 1942’deki satışından önce, geliri Yahudi Karataş Hastanesinin masraflarını karşılamak için kullanıldı.

İbranice metne ek olarak Fransızca’da “Ascenseur Construit Par Mon. Nissim Levy 1907” adlı bir yazıt bulunmaktadır. Asansör kulesi taş temelli tuğladan yapılmıştır ve taş binanın kesilmesinden sonra balkona iki seviyeye ayrılan asansör tuğla döşemeleri Marsilya’dan getirilmiştir. Asansörün varış yeri demir dirsekli ahşap bir balkona sahiptir ve dökme demir balkon korkulukları zamanın en güzel motifleriyle dekore edilmiştir.

Uzun yıllar boyunca, Jozef Palumbo tarafından yönetildi. 1942’de elden ele geçen asansör, operatörlerin bakımı ve ölümü gibi nedenlerle bir süre kapalı kaldı ve aynı amaç için kullanılması şartıyla 1983 yılında İzmir Belediyesine bağışlandı. 1985 yılında, Burhan Özfatura belediye başkanlığı döneminde yeniden inşa edildi. 1985 yılında restorasyondan önce, kuledeki asansörlerden biri buharla, diğeri elektrikle çalışıyordu. 1985 yılında, her iki asansör de elektrikle çalışmak üzere düzenlendi. Yuksel Chakmur döneminde, Dario Moreno Caddesi’ndeki cadde onarımı daha da onarılmış ve 20 Haziran 1993’te işletmeye alınmıştır.

Yapının sahipleri Nesim Levi Bayraklıoğlu (binanın sahibi), Cherif Remzi Reyent (1942’de satın alındı), İsla Okmen ve İzmir Belediyesi (1983’ten beri). Şu anda, asansör çalışma durumunda ve en üst katta bir kafeterya ve küçük bir deniz balkonu var. Asansöre “Asansör Çıkmazı Moore, resmi adı” olarak bilinen caddeden erişilebilir. Dario Moreno Ac. Kule taşlı iki parçadan sonra tuğla gibi yükselir. Binanın, demir konsollar üzerinde taşınan ve Şehit Nihatbey Caddesi’ne ulaştığı ahşap bir balkonu vardır. Bu balkon kuş bakışı manzarasına sahip Tarihi Asansör, İzmir şehrine bakmaktadır.