Asansör SMM Belgeli Mühendis

Asansör SMM Belgeli Mühendis Nedir?

Asansör, yürüyen merdiven, yürüyen yol imalatı ve montajı yapan firmaların bu ürünlerin tasarımını, kontrolün kendi bünyelerinde istihdam ettirdiği konusunda uzmanlaşmış teknik elemanlara yaptırır. Bu teknik elemanlar yönetmelik gereği asansör firmalarında elektrik-elektronik ve makine mühendisleridir. Asansör firmasında görev alan mühendisler buralarda görev yapabilmeleri için öncelikle yapmış olduğu iş hakkında eğitim almakta ve bu bilgisini belgelendirmek için bağlı bulunduğu mühendis odasından SMM belgesini almak zorundadır.

Mühendislerin Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti (SMMH) verebilmek üzere kurdukları firma ve/veya çalıştıkları işyerleri için bağlı bulundukları Meslek Odasından almış olduğu belgedir.

SMM Büro Tescil Belgesi Kimlere Verilir?

SMM Büro Tescil Belgesi firma veya şirkete verilir. Mühendis üye bağlı olduğu şubeye başvuruda bulunarak çalışmakta olduğu firma veya şirketi kendi üzerinden tescil ettirir.

Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti için SMM Büro Tescil Belgesi Almak Şartmıdır?

Bir mühendisin Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti (SMMH) verebilmesi için öncelikle kendi meslek odasına üye kaydı yaptırması ve kayıtlı olduğu odadan SMM Büro Tescil Belgesi alması gerekmektedir. Aksi takdirde SMMH veremez.

SMM Büro Tescil Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

SMM Büro Tescil Belgesi almayan firma ve şirketler, SMMH veremezler ve mühendis yetki belgelerini kullanamazlar.

ASANSÖR HABERLERİ