Asansör Kullanımı

ASANSÖR KULLANIMI HAKKINDA

Asansörler hayatımızı kolaylaştırmak adına icat edilmiş güzel kullanışlı bir makinadır. Günümüzde nüfus artışının etkisi altında kalarak, yatay değil dikey mimari yapımı oldukça artmıştır. Mimari yapı çeşidi arttıkça buna paralel ihtiyaç doğrultusunda asansör çeşitleri artmış ihtiyaca göre asansörler imalatı ve montajı yapılmakta. Mimari yapıların farklılıkları insan hayatını kolaylaştırmak ve korumak için zamanla zorunlu olarak; Yangın merdiveni, otopark, çıkış merdiveni, barınak, asansör gibi birçok alan zorunlu hale gelmiştir. Peki bu alanlar nasıl doğru kullanılır? Sağlıklı asansörlerin kullanımı ve konumuz çerçevesinde ne gibi önlemler almamız gerektiği hakkında bilgimiz ne düzeyde.

Asansör Kullanmaya Neden İhtiyaç Duyarız?

Bildiği üzere asansörler dikey mimarinin olmazsa olmazıdır. Katlar arasında dolaşmak yukarılara çıkmak için dikey seyahatin vazgeçilmezi asansörlerdir. Çok yüksek binalarda katlar arası dolaşımın en güvenilir ve zahmetsiz seyahati asansörlerle olur. Günlük yaşamın yoğun koşturmacası içerisinde bizim nefes almamızı sağlayan asansörler kullandıkça daha çok ihtiyaç duyulan bir makine olması sebebiyle iyi ki icat edilmiş deriz. Asansörlerle kendimiz dikey seyahat ederken ihtiyaç duyduğumuz her türlü eşyalarımızı katlar arası naklini sağlamak için yük asansörlerini de kullanırız.  Asansör kullanmak için çok fazla sebebimiz mevcuttur.

Asansör Kullanımı Doğrusu Nasıl Olmalı?

Asansörler dikey seyahatlerimiz için kullandığımız güvenilir bir seyahat aracıdır. İnsan oğlu tarafından icat edilen diğer makineler gibi asansörde insanlığın hizmetine sunulmuş güzel bir üründür. İnsan asansörlerinin kullanımı yüksek katlı binalarda sadece gitmek istediğiniz yön düğmesine basarak çağırılıp gideceğiniz katı seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Yeni yapılan asansör seyahatleri oldukça konforlu ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır. Elektroniğin asansör sanayisine dahil olması ile birlikte enerji tasarrufu ve konforun arttığını net bir şekilde gözlemlemekteyiz. Bugüne kadar icat edilmiş tüm makinalar insanlığa hizmet etmesi amacı ile üretilmiş olup asansörde bunlardan biri durumundadır. Ankara asansör insanlara zarar vermek amaçlı değil bilakis insanların hayatını kolaylaştırmak adına üretilen kullanışlı bir makinadır. İnsan asansörlerinin doğru kullanımı kata çağırmalarda gitmek istediğin yön butonuna basarak, kabin içerisinde ulaşmak istediğin kat butonunu kullanarak gerçekleştirilmelidir. Yük asansörleri taşıma yapacağınız yükü kabinde dengeli olarak yükleme yaparak kullanılması uygun olanıdır. Araç asansörlerinde yük dengesi sorun olmayıp asansör kabini aracın girip çıkabileceği ve kabinde dengeli bir seyahate uygun olarak yapılmaktadır.

Asansör Etiketi Nedir?

Asansör Etiketleri Nelerdir?

İnsan naklinde kullanılan tüm makinalar, insan sağlığını korumak adına kanunlar ve yönetmenlikler ile belirlenmektedir. Asansörde dikey seyahatlerimizde kullandığımız bir araç olduğu için onunda denetim ve gözetime tabi bir ürün olması gerekir. Bu sebeple yıllık kontrolü yapılan her asansöre, konusunda uzman mühendisler tarafından yapılan kontrol neticesinde kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli zemin üzerine, gerekli açıklamaların siyah renkli olarak yapıldığı bir bilgi etiketi iliştirilir.

Bu etiketler asansör kullanıcılarının can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını anlayabilmesi için kabin içerisindeki kullanıcıların rahatlıkla görebileceği bir şekilde kumanda butonunun yakınında, etrafında ve ana durakta kumanda düğme panelinin yanında rahatlıkla görülebilecek bir yerde iliştirilmesi mecburidir.

Asansörlerinizin periyodik kontrol/muayene ’si ve etiket sistemi, direkt olarak sizin can ve mal güvenliğinizi korumak amaçlı yapılan uygulamalardır. Bu uygulamanın devamlılığı ve asansör kullanıcılarının tamamının bilgilendirilebilmesi için etiketlerin zarar görmemesi gerekmektedir. Bunun için asansör sahibi, yönetici ve kullanıcı ve asansör firması buna dikkat etmek zorundadır.

 Etiketin Anlamı Nedir?

 Yeşil Etiket

Asansörün bakanlık onaylı A tipi muayene kuruluşunda görev yapan konusunda uzaman kontrol mühendisleri tarafından test ve denetimleri yapılan sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan uygun asansörlere iliştirilen etikettir.

 Mavi Etiket

Asansörün bakanlık onaylı A tipi muayene kuruluşunda görev yapan konusunda uzaman kontrol mühendisleri tarafından test ve denetimleri yapılan sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için hafif kusurlu tehlike arz etmeyen ancak minör hafif kusurlar arz eden asansörlere iliştirilen etikettir.

Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan hafif kusurlu asansöre yönelik takip kontrolü, periyodik kontrol raporunun ilgili idareye, bina sorumlusuna ve asansör monte edene veya onun yetkili servisine iletildiği tarihten itibaren on iki ay sonra yapılır.

Sarı Etiket

Asansörün bakanlık onaylı A tipi muayene kuruluşunda görev yapan konusunda uzaman kontrol mühendisleri tarafından test ve denetimleri yapılan sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için risk oluşturan asansörlere iliştirilen etikettir. Sarı etiketli asansörün mavi veya yeşil etiket alınarak kusursuz hale dönüştürülme mecburidir. Yönetmelik gereği düzeltme için verilen azami süresi 60 takvim günüdür.

Kırmızı Etiket

Asansörün bakanlık onaylı A tipi muayene kuruluşunda görev yapan konusunda uzaman kontrol mühendisleri tarafından test ve denetimleri yapılan sonrasında, can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk oluşturan asansörlere iliştirilen etikettir. Kırmızı etiketli asansörün mavi veya yeşil etiket alınarak kusursuz hale dönüştürülmesi mecburidir. Bu işlem derhal ve hemen yapılmalıdır. Yönetmelik gereği düzeltme için verilen azami süre her ne kadar 60 takvim günü olsa da asansörün kullanıma kapatılıp gerekli çalışmaların yapılması en doğru olandır.

ASANSÖR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yıllık Asansör Kontrolü

Asansör periyodik kontrol yönetmeliği, yapılan değişiklikler ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Bu düzenlemeler ile, asansör kontrolü yapılırken ilerleyen taraflar; muayene kuruluşları, yerel yönetimler,

ASANSÖR HAKKINDA BİLGİLER

Asansör Etiketleri Ne Kadar Güvenli?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz etiketlerin ne kadar güvenli olduğu konusuna gelecek olursak, asansörün  aylık periyodik bakım ile sorumlu asansör firması ve yıllık olarak kontrollerde yapılan bütün eksikliklerin giderilmesi ile yetkili olan muayene firması, denetim firmaları kendi bünyelerinde belirlenmiş olan bütün belgelerini tamamlamış ve yerel denetimlerin kontrolünde oldukları için kesinlikle tam güvenilir bir şekilde çalışmaktadırlar. Burada dikkat edilmesi gereken asansör bakımı yapanların belirli bir firmaya bağlı çalışıyor olması ve asansör etiketi takmaya yetkili, denetimi yapılan bir firma olmasıdır. Bunun dışında bina yöneticinizin takipte kalması ve olası kazalara karşı önlem alması yanında kullanıcılar olarak bütün bina sakinlerinin asansör kullanımını özenle yapması, amacı dışında asansör kullanımı yapmamaları alınabilecek diğer önlemler arasındadır.

 

Leave a comment