ASANSÖR KULLANIMI HAKKINDA

Asansör kullanımı durumunda günümüzde nüfus artışının etkisi altında, yatay değil dikey mimari kullanılmaktadır. Bunu akılda tutarak, yapıların boyutuna bağlı olarak; Yangın merdiveni, otopark, çıkış merdiveni, barınak, asansör gibi birçok alan zorunlu hale gelmiştir. Peki bu alanlar nasıl doğru kullanılır? Sağlıklı asansörlerin kullanımı ve konumuz çerçevesinde ne gibi önlemler almamız gerektiği hakkında konuşacağız.

Asansör Kullanımı ‘na Neden İhtiyaç Duyarız?

Bildiğiniz gibi, asansörler dikey bir mimaride çok yüksek katlardan oluştuğu için hatasız kullanım için vazgeçilmez bir araçtır. Tartışmalı soru, gelişmiş şehirlerde genç kesim tarafından tercih edilen asansörleri hastanın, yaşlıların, çocuğun ve zamanın koşullarına uyum sağlamak için ne kadar doğru kullandığımız veya asansörlerdeki güvenliğimizden ne kadar sorumlu olduğumuzdur. Buna ek olarak, düşük katlı dikey mimaride merdiven tercihi sağlık için önemlidir. Gün içinde geçici koşullar ve iş fırsatları açısından fazla hareket edemeyen insanlar bu konuda daha hassas olmalıdır.

Asansör Kullanımı Doğrusu Nasıl Olmalı?

Çoğu asansör kullanıcıları sadece amaçlarını gerçekleştirmekte ve asansörü bilinçsiz bir şekilde kullanmaktadırlar. Asansörler; insan asansörü, engelli asansörü, yük asansörü, hidrolik asansör, sedye asansörü, araç asansörü, panaromik asansör, dış cephe asansörü, yemek asansörü, makine dairesiz asansör olmak üzere on çeşit olarak bulunmaktadır. Bu asansörlerden gün içerisinde en fazla kullandığımız insan asansörü ve yük asansörüdür. Diğer asansörler kullanımları genellikle ticari alanlarda boy göstermektedirler. Peki insan asansörü ve yük asansörü kullanımı nasıl olmalıdır? Sorusuna gelecek olursak burada en önemli uyulması gereken kural; eğer binada hem insan hem yük asansörü mevcut ise yük taşıma haricinde acil ihtiyaç bulunmadığı sürece yük asansörünün kullanılmamasıdır. Yük asansörü ve insan asansörü arasında yapım farkı vardır. Dışarıdan bakıldığında bu fark anlaşılmadığı için kullanımda bir sakınca görmemekteyiz fakat; yük asansör taşıyıcıları insan asansör taşıyıcıları gibi yedek halat ve paraşüt sistemine sahip değillerdir. Eğer içerisinde insan da taşınabilir diye bir ibare yok ise yük asansörü kullanımından kaçınılmamız gerekmektedir. Bunu dışında asansör sağlığı çok önemlidir. Asansörlerde bu sağlık belirtisi asansör içi asansör etiketleri ile belirtilmektedir.

Asansör Etiketleri Nedir?

Asansör kullanımı içerisinde genellikle asansör kumadan panelinin olduğu bölümde üst köşede bulunmaktadır. Bu etiketler yeşil, sarı, kırmızı olarak ayrılmaktadır. Yeşil etiket, asansörlerin kullanımında bir sıkıntı olmadığını ve bakımlarının tamamlandığı belirtilmektedir. Bütün asansörlerde bulunması gereken etiket yeşil olandır. Sarı etiket ise, asansöre binilirken dikkatli olunması gerektiğini belirtmektedir. Sarı asansörde bazı tamamlanması gereken eksikliklerin olduğu ve bu eksikliklerin tamamlanana kadar dikkatli kullanılması gerektiği belirtilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kullanımdan kaçınılmalı ve olası kazalara davetiye çıkartılmamalıdır. Ve bir an önce bina yöneticisinden asansörün yeşil etikete döndürülmesi için çalışmalar yapması istenmelidir. Kırmızı etikete gelecek olursak adından da belli olduğu gibi asla kullanılmaması gereken asansörlere yapıştırılmaktadır. Bu durumda asansör kullanımının tehlikeli olduğu ve olası bir kaza yaşanabileceği hatta bu kazaların ölümle bile sonuçlanabileceği gösterilmektedir. Can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden bu etiketteki asansörlerin ilgili belediye tarafından mühürlenmesi gerekmektedir. Bazı yöneticiler ya da bilinçsiz kullanıcılar insan hayatlarını hiçe sayarak bu kırmızı etiketlerin görülmemesi için asansör etiketini sökmektedir. Eğer kullandığınız asansörde etiket yok ise bu durumda asansör kullanımını durdurmalı ve yetkililere bildirmeli gereğinin yapılmasını istemelisinizdir. Asansör etiketleri hayati açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden asansör kullanımımızda ilk önce asansöre girerken asansör etiketine bakmalı ve kullanımımızı bu şekilde gerçekleştirmeliyiz.

ASANSÖR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yıllık Asansör Bakımı

Asansör periyodik kontrol yönetmeliği, yapılan değişiklikler ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Bu düzenlemeler ile, asansör kontrolü yapılırken ilerleyen taraflar; muayene kuruluşları, yerel yönetimler, apartman yöneticileri ve bakım veya kontrol firmalarıdır. Muayene kuruluşları hazırladıkları dosyalar ile yetkili yerel yöneticilere başvurarak asansör bakımlarını yapabilirler. Diğer bakım firmaları ise gelen şikayetler doğrultusunda asansör bakımını yaparak asansör etiketini yapıştırabilmektedirler. Asansör etiketinin yeşil olana kadar bütün bakımlarının tamamlanması gerekmektedir aksi halde kullanımı durdurularak mühür vurulmalıdır. Yeşil asansörlerin de yıllık bakımları tamamlanarak etiket üzerinde yazılan son bakım kullanma tarihi sürekli güncel olmalıdır.

Yanlış Etiket Kullanımı Var ise Ne Yapılmalı?

Sarı, kırmızı ya da kırmızı gibi etkisi olan asansör etiketinin bulunmadığı asansörlerde ilk yapılması gereken şey bina yöneticisine başvurmak olmalıdır. Eğer bina yöneticiniz ilgilenmiyor ya da geçiştiriyorsa mutlaka ilgili belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Artan nüfusa orantılı şekilde bina kat sayısının yükselmesi ile asansör kullanımında oluşabilecek bir kaza daha fazla tehlike oluşturmakta ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Ülkemizde ve dünyada asansör kazalarının meydana getirdiği ölümleri duymaktayız ve bu konuda alınan önlemin ne kadar etkili olduğunu da görmekteyiz. Eğer önlem almaz ve bu şekilde kullanım sağlamaya devam edersek hem kendimizin hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atmış oluruz.

ASANSÖR HAKKINDA BİLGİLER

Asansör Etiketleri Ne Kadar Güvenli?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz etiketlerin ne kadar güvenli olduğu konusuna gelecek olursak, asansör yıllık bakımında yapılan bütün eksikliklerin giderilmesi ile yetkili olan muayene firması ya da bakım, denetim firmaları kendi bünyelerinde belirlenmiş olan bütün belgelerini tamamlamış ve yerel denetimlerin kontrolünde oldukları için kesinlikle tam güvenilir bir şekilde çalışmaktadırlar. Burada dikkat edilmesi gereken asansör bakımı yapanların belirli bir firmaya bağlı çalışıyor olması ve asansör etiketi takmaya yetkili, denetimi yapılan bir firma olmasıdır. Bunun dışında bina yöneticinizin takipte kalması ve olası kazalara karşı önlem alması yanında kullanıcılar olarak bütün bina sakinlerinin asansör kullanımını özenle yapması, amacı dışında asansör kullanımı yapmamaları alınabilecek diğer önlemler arasındadır.

 

Leave a comment

Son Yazılar