Asansör Bakımı

Asansör Bakımı hakkındaki yazımızda; Elektrikle çalışan ve mekanik düzeneklere bağlı şekilde bağlı ray sistemi ile dikey olarak hareket eden asansörlerin. Diğer her makine gibi kendi amaçlarına göre bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Genel itibari ile bütün asansör çeşitleri otomatik olarak çalışan sistemler ile donatılmıştır. Hazırlanmış olan asansörler kullanım alanlarına bağlı olarak yük ya da insan asansörü olarak kullanılabilir. Asansörler kullanım amaçlarına göre emniyet sistemleri bulunmaktadır. Bunların herhangi bir sorun ile karşılaşmadan uzun süreler boyunca çalışması ise düzenli bir şekilde yapılacak asansör bakımı ile mümkün olacaktır. Üstelik son dönemlerde yapılmakta olan gelişmeler ile beraber asansör bakımlarının belirli aralıklar ile yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Gerçekleştirilecek olan asansör bakımı, asansörün kullanılması esnasında can ve mal güvenliğini ciddi anlamda tehdit edecek tarzda bir olay ile karşı karşıya kalınmaması adına oldukça etkili bir faktördür. Asansör bakımı, aylık olarak konusunda deneyimli kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Yapılacak olan uygulamalar sırasında klasik çalışmaların yanı sıra servis hizmetlerinin denetimi vardır. Garanti ve satış sonrasındaki hizmetlerin çok daha iyi izlenmesi adına periyodik şekilde gerçekleştirilmektedir. Binaya yeni takılmış olan asansörün bakım işlemi, garanti süresi sona erene kadar asansör imalatını yapmakta olan servis ya da firmaya aitken, garanti süresinin dolması ile beraber ise asansör bakım işlemleri için farklı bir servis ya da asansör firması ile de anlaşılabilecektir.

Asansör Bakımında Teknik Elemanın Önemi Nedir ?

Teknik elemanlar, asansör bakımı işlemlerini yaparken yeterli oranda denetim sahibi olmalıdır. Çünkü asansör konusunda yeterli oranda bilgisi olmayan kişilerin gerçekleştireceği bakım işlemleri ne yazık ki istenilen sonuçların ortaya çıkmasını sağlamayacaktır. Öyle ki pek çok firmanın içerisinde yer almakta olan personelin yaptığı asansör bakım işlemleri istenilen gibi olmuyor. Sonuçların ortaya koyulmasını sağlamayacak ve kısa bir süre içerisinde farklı sorunlar kendini gösterebilecektir. Bunların meydana gelmesinin engellenmesi adına ise asansör bakımının konusunda deneyimli ve yetkili kişiler ile iletişime geçilmelidir. Böylelikle herhangi bir sorun oluşmadan gerekli olan önlemlerin tamamının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Yetkili servis personelleri asansör bakımını iki aşamada gerçekleştirilecektir.

Asansörün periyodik muayenesi yapılırken ilk aşamada teknik elemanlar asansörleri dışarıdan dikkatlice inceleyeceklerdir. Asansör bakımı ile alakalı ikinci aşamada ise teknik elemanlar asansörün bakımı ile alakalı gerekli olan işlemlerin tamamı eksiksiz olarak yapılmaktadır. Özellikle son dönemlerde birbirinden farklı tarzlarda asansörlerin üretilip insanların kullanımlarına sunulması ile beraber de artık asansörlerin herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla kullanılabilmesi adına istenilen her türlü çalışmayı eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Düzenli bir şekilde yapılacak olan bakım işlemleri ile beraber artık gerek insan gerekse yük taşımacılığı ile alakalı çalışmaların sorunsuzca gerçekleştirilmesi daha öncesinde hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş olacaktır. İnsanlar böylelikle asansörlerini diledikleri gibi kullanmaya devam etmiş olacaklar.

Asansör Bakımı Eski Sistem Asansörlerde de Önemli Midir ?

Asansörler artık insanların daha öncesinde olmadığı kadar fazla şekilde kullandıkları cihazlardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Her ne kadar geçmiş dönemlerde asansörler yalnızca yüklerin yukarıya doğru taşınmasına yardımcı olsa da ilerleyen dönemler ile beraber insanlar da artık yüksek katlı binalarda aşağı yukarı inip çıkmak istedikleri zaman asansörleri tercih ediyorlar. Böyle olunca da klasik tarzdaki asansörlerin yanı sıra artık insanların isteklerinin yerine getirilebileceği tarzdaki asansörler de kullanıma hazır hale getirilmiş oluyor. Fakat asansör kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri de bakımlarının ihmal edilmemesi. Çünkü asansör bakımı üzerinde dikkatlice durulmaması sonrasında ne yazık ki ortaya oldukça farklı sorunlar çıkabiliyor.

Geçmiş dönemlerde de görülebileceği üzere pek çok kişi asansör bakımı konusuna çok fazla özen göstermiyorlardı. Böyle olunca da gerek evlerin içerisinde yer alan apartmanlarda gerekse iş yerlerinde kullanılan asansörlerde sonuçları oldukça ciddi olan sorunlar kendini gösteriyordu. Bu sorunların artış göstermeye başlaması ile beraber ise konu ile alakalı oldukça etkili çalışmalar yapılmaya başlandı. Yönetmeliklerin ortaya çıkartılması ile beraber ise artık kullanılmakta olan asansörlerin belirli aralıklar ile yapılandırılması gerekmektedir. Bakım işlemlerinin düzenli olarak yapılmaması durumunda yalnızca kullanılan asansörler ile alakalı sorunlar kendini göstermeyecek, aynı zamanda da yapılacak olan incelemeler esnasında asansörlerin gerekli bakımların yapılmadığının anlaşılması durumunda ortaya çok daha farklı sonuçlar çıkabilecektir.

Bunun olmasının engellenmesi adına da asansör bakımı ile alakalı incelemeler daha öncesinde olmadığı kadar önemli bir hale gelmeye başladı. Asansör bakımı işlemleri yapılacağı zaman öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri, deneyimli kişiler ile iletişime geçilmesi oluyor. Çünkü deneyimi olmayan kişiler ile yapılacak olan görüşmelerin ardından gerçekleştirilecek olan bakım işlemleri ne yazık ki istenilen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Asansör bakım çalışmalarında dikkat edilecek olan şeylerden biri, asansörün parçalarının her birinin dikkatlice incelenmesidir. Büyük ya da küçük fark etmeden tüm parçalarına bakıldıktan sonra bu parçalar gerekiyorsa değiştirilmeli gerekiyorsa da bunların aynı modeldeki parçalar kullanılarak değiştirilmesi önemlidir.

Asansör Bakımı kapsamında hangi parçalara bakım yapılır ?

İç kısımdaki mekanik aksamın yanı sıra asansör bakımı esnasında kapılar, kapıların doğru şiddette açılıp kapanması gerekir. Doğru katlarda durması gibi detaylar da yine üzerinde dikkatlice durulması ilke beraber de bakım işlemleri tamamlanmış olacaktır. Asansör bakımı işlemi esnasında yapılacak olan çalışmaların tamamının mutlaka formda ayrıntılı olarak yer alması gerekmektedir. Deneyimli Anıl Asansör çalışanları, asansörler ile alakalı tüm çalışmaları eksiksiz olarak yerine getirdikten sonra asansörün durumuna bağlı olarak en uygun etiketi asansöre yapıştırarak kullanıcılara gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Bu bilgilendirmeler sayesinde de artık insanlar evleri ya da iş yerleri içerisinde eşya ve insan taşımak adına kullandıkları asansörlerini güvenli bir şekilde kullanmaya devam etmiş olacaklardır.

Asansör Bakımı, Asansör Bakımcı Firma, Asansörcü, Asansör Tamircisi, Asansör Periyodik Bakım, Bakımcı Firma