Araç Asansörü

Anıl® AsansörAraç Asansörü

Asansör Hakkında

Asansörler, hayatımızın vazgeçilmez ulaşım araçları desek yeridir. Düşünebiliyor musunuz? Asansörsüz hayat asla düşünülemez. Yürüyen merdiven ve yürüyen yolsuz da dahi…  Çünkü modern yaşam bize yüksek binalarda oturmayı zorunlu kıldı, bu durumda herkes 1 ve ikinci katlarda elbette oturmuyor, üst katlarda oturanları düşünebiliyor musunuz? Artık asansörler hayatımızın bir yaşam alanı. Ama tabi ki her zaman bakımlı olmaları kaydı şartıyla.

Asansör Çeşitleri

Gelin isterseniz bakalım asansörler Tüm Asansörcüler Sanayi ve İş İnsanları Derneğinin tarifiyle nasıl araçlardır, birlikte bakalım.

Elektrikli asansörler: Makine dairesindeki tahrik motorunun kumanda panosundan aldığı komut vasıtasıyla harekete geçip, kabini istenilen yöne hareket ettirmesi yoluyla çalışır.

Kabin, karşı ağırlıkla müşterek çalışır. Aralarındaki çelik halatın tahrik kasnağı ile sürtünmesinden kaynaklanan bir hareket vasıtasıyla yukarı aşağı hareket ederler. Kabin ve karşı ağırlık birbirleri ile yaklaşık eşit ağırlıktadırlar. Bu sebeple enerjiden tasarruf edilmiş olmaktadır. Bu tür tahrik makinelerine sürtünme tahrikli asansörler denir. Ayrıca Halat veya zincirin tahrik kasnağı üzerine sarılması ile çalışan asansörlerde mevcuttur. Bu şekilde çalışan asansörlere de tamburlu asansörler denir.

Asansör Sınıfları

Asansörler taşıma kapasitesine göre türlere ayrılır.

Konutlarda kullanılan asansörler; 100, 180, 240, 320, 400, 630, 1000 kilogram olmak 7 türe ayrılır.

Konut dışı yerlerde kullanılan asansörler; 630, 800, 1000, 1200, 1600 kilogram olmak üzere 5 türe ayrılır.

Sağlık tesislerinde kullanılan asansörler; 1600, 2000, 2500 kilogram olmak üzere 3 türe ayrılır.

Hızlarına göre

Asansörler hızlarına göre 0,63 m/sn, 1 m/sn, 1,6 m/sn, 2,5 m/sn ve 2,5 m/sn’ nin üzerindeki hızlar olmak üzere 5 çeşittir. Bunlara bağlı olarak asansörlerin kabin, makine dairesi ve kuyu boşluğu ebatları da değişiklik arz etmektedir. Yine bunlara ek olarak asansörler hızlarına göre değişik güçte motor ve fren sistemi kullanmaktadır.

Regülatör düzeneği asansörün halatlarının kopması durumunda devreye girip kabini frenleyen bir emniyet tertibatıdır.

Araç Asansörü

Her geçen gün büyüyen ve kalabalıklaşan şehirlerde nüfusla beraber artan araç sayısı, otopark ihtiyacını da doğru oranda artırmıştır. Ancak artan araç sayısına rağmen mevcut yapılarda yetersiz otopark olmasından ötürü, binaların üst ya da bodrum katları otopark
olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Anıl Asansör Ankara Asansör Satış,Bakım ve Onarım Firması olarak geliştirilen araç platformlarımız sayesinde araçlarınızı güvenli şekilde binaların üst ve bodrum katlarda otopark olarak kullanımına olanak sağlamaktayız. Bu sayede hem otopark alanınız daha verimli hale gelmekte hem de yapının zemin kattaki kullanım alanı artacaktır. Yol, rampa gibi alan kayıplarını minimize etmektedir. Tamamen “Özel Olarak Üretilen” Araç Platformlarımız müşteri istekleri doğrultusunda çizilip imalatı yapılmaktadır.

Araç asansörlerinde kaliteli, güvenli ve yüksek kullanım kolaylığı hedeflenmektedir. Asansörlerle eş zamanlı trafik sinyalizasyon sistemleri ile araç kullananı yönlendirerek araçtan inmeden istenilen kata ulaşılması sağlanmaktadır. Taşıma kapasitesi 3 ile 10 ton arasında değişmektedir.

Araç Asansörü Projesi

Araç asansörleri projesi yapılırken en önemli unsurlardan birisi; aracın yüksekliği, genişliği ve ağırlığıdır. Bu nedenle, araç asansörü üretiminde bu özelliklere dikkat edilmelidir. Araç asansörünün kullanımında diğer bir unsur ise; araç asansör kabin butonunun araç sürücüsünün araçtan inmesine gerek kalmayacak şekilde kullanımını sağlamasıdır.  Araç asansörlerinin kapıları tam otomatik veya yarı otomatik olarak yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda araç asansörlerinde iç kabin kapısı kullanılmaz. Burada dikkat edilmesi gereken eğer yapılacak asansör  Asansör Yönetmeliği kapsamında kapalı kabin olarak tasarlanmışsa kabin kapısının yapılması zorunludur.

Yarı açık platform şeklinde ise makineler sınıfına girdiği için uygulayıcıların imalat esnasında Makine Emniyet Yönetmeliğini dikkate almaları gerekmektedir.
Araç asansörleri Hidrolik veya Elektrikli palangalı olarak yapılmaktadır. En yaygın olanı Hidrolik Asansörlerdir.

Araç Asansörü Ölçüleri

Kuyu Genişliği : 3200 mm
Kuyu Derinliği : 5200 mm
Kabin Genişliği:2500 mm
Kabin Derinliği : 4600 mm

Araç Asansörü Yönetmeliği

Uygulayıcılar araç asansörü  projelendirilmesi yaparken araçların genişliklerini dikkate almalı ve proje aşamasında bunlara dikaat etmelidirler.

– Asansör Yönetmeliği standartları gereğince, araç asansör kabinin içerisinde kabin kapısının bulunması yasal gerekliliktir. Platform şeklinde olan araç asansörlerinde ise; makine emniyet yönetmeliğinin standartları esas alınmaktadır.

– Araç asansörünüzü mutlaka, yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.

İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.

.araç asansörü ölçüleri,araç asansörü dwg,araç asansörü projesi,araç asansörü fiyat,araç asansörü ankara,araç asansörü nedir,araç asansörü yönetmeliği,araç asansörü kuyu ölçüleri,araç asansörü çizimi,araç arkası asansör,apartman araç asansörü,araç asansörü boyutları,araba asansörü boyutları,araç asansör çeşitleri,araç asansörü ebatları,araç engelli asansörü,araç asansörü ikinci el,araç üstü eşya asansörü,araç için engelli asansörü,engelli araç asansörü fiyatları,araç asansör fiyatları sahibinden,araç asansör firmaları,araba asansörü fiyatları,otopark araç asansörü fiyatları,hidrolik araç asansörü,hidrolik araç asansörü ölçüleri,hidrolik araç asansörü projesi,hidrolik araç asansörü istanbul,araç asansörü izmir,araba asansörü izmir,araç üstü asansör imalatı,araç asansörü kiralama,araç kaldırma asansörü,araba kaldırma asansörü,kiralık araç asansörü,kleemann araç asansörü,konya araç asansörü,lift araç asansörü,araba asansoru maliyeti,makaslı araç asansörü,otopark araç asansörü,otomatik araç asansörü,otis araba asansörü,araç park asansörü,araba park asansörü,platform araç asansörü,pistonlu araç asansörü,araç asansörü standartları,araç asansör sistemleri,satılık araç asansörü,araç üstü yük taşıma asansörü,araç üstü asansör fiyatları,araç yük asansörü,araç üstü yük asansörü,araç arkası yük asansörü,2.el araç asansörü