Anıl Asansör Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açılış Yaptığı Türk Alman Üniversitesinin Asansörlerini Tesis Etti

Anıl® Asansör, Yürüyen Merdiven, Yürüyen YolHaberlerAnıl Asansör Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açılış Yaptığı Türk Alman Üniversitesinin Asansörlerini Tesis Etti

Türk Alman Üniversitesi ‘nin Asansörlerini Anıl Asansör Tesis Etti

1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk Alman Üniversitesinin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum diyen iki liderin açılış yaptığı üniversitenin asansörleri ANIL ASANSÖR tarafından tesis edilmiştir.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan,  Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor. Almanya Başbakanı Merkel de açılış dolayısıyla bir konuşma gerçekleştirdi. Doğu Akdeniz’den yaşanan gelişmeler üzerine önemli mesajlar veren Başkan Erdoğan, ” İnsanlık olarak terörden İslam düşmanlığına kadar pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun kimsenin bu sorunlara bigane kalma olasılığı yoktur. Bir an önce sükunet sağlanmazsa Libya’daki olaylar tüm Doğu Akdeniz’i etkileyecektir.” dedi.

Başkan Erdoğan’ın açılış mesajları

Sayın Merkel’i Berlin Konferansı’ndan 5 gün sonra ülkemizde ağırlamaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Bugün yapacağımız görüşmelerde Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri de ele alacağız.

Türk Alman Üniversitesi kısa sürede akademik iş birliğimizin lokomotiflerinden biri haline gelmiştir.

2013’te 99 olan öğrenci sayısı 2 bin 385’e ulaştı. Kapasite olarak 7 bine kadar öğrenci alabileceğiz.

Türk Alman Üniversitesine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.


KONUYLA İLGİLİ HABER

MERKEL: BİLİM NE KADAR ÖZGÜRSE, BİLİMDE ELDE EDİLEN SONUÇLAR DA O KADAR ZENGİNDİR

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, bu üniversitenin Türkiye’nin önemli teşvikleriyle hayata geçtiğini belirterek “Alman bilim adamları nasyonel sosyalizm döneminde Türkiye’ye sığındılar. Bunlar arasında mimarlar, belediye başkanları var. Türkiye bugün de milyonlarca Suriyeli mülteciye sığınma imkanı sağlıyor ve bu çabalar bizim teşekkürümüzü ve takdirimizi alıyor” dedi.

“Mülteciler ülkelerine döndüklerine ülkelerinin yeniden inşasına katkıda bulunabilirler. Türkiye bu konuda Almanya’nın desteğiyle önemli çabalar sarf ediyor” ifadesini kullanan Merkel, şunları kaydetti:

“Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığı ve özgürlüğünü geliştirir. Albert Einstein’ın dediği gibi ‘Merak çok kırılgan bir bitkidir, özellikle de özgürlüğe ihtiyacı vardır’. Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söyleme ihtiyacı vardır. Bilimsel çalışmanın kısıtlı özgürlüklerde ne kadar zor olduğunu ben bizzat fizik profesörü olarak Doğu Almanya’da yaşadım.

Daha önceden sadece hayalimizde görebildiğimiz sonuçlara ulaştık özgürlüğe kavuştuktan sonra. Başlangıçta burada da hayal gibi görülen gelişmeler vardı. Ben bile zaman zaman başarılı olamayacağını düşünmüştüm.

Bugün çok etkileyici bir kampüsün açılışını gerçekleştirdik. Burada gelecekte 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Bu kampüs Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin olağanüstü bir simgesi. Üniversite de Türk ve Alman eğitim sistemlerinin güçlü yönlerini katıyor.”

 

Kaynak : Yeniçağ

Leave a comment

ASANSÖR HABERLERİ